Talumehe PLUSSenergia maja

Kesselaid, 2012

Talumehe PLUSSenergiamaja lähteülesandeks oli projekteerida hoone olemasolevale vundamendile, kus käesolev maja on viimase 150 aasta jooksul juba kolmas. Pidades meeles eelmise maja vormi, on uus hoone justkui viirastus möödunud aegadest. Eesmärk oli teha hoone maksimaalselt kuluefektiivselt toodetava tehasmajana, mille energiabilanss tuli dimensioneerida korrelatsioonis taastuvenergia tootmisseadmete rajamise kuluga ja viimastele rajamishetkel kehtivate toetusmehhanismidega. Lähteülesannet komplitseeris veelgi enam rajatava hoone asukoht – ametliku ligipääsuta väikelaiul, ümbritsetuna sügavast merest. Seetõttu pidi projekt vastama ka erinevate meretranspordi aluste kasutusvõimalustele, nende kulukusele ja tehnilistele näitajatele. Eesmärgiks oli rajada eluhoone, mis võimaldaks kõiki tänapäevaseid mugavusi, olles samas täielikult sõltumatu (nn off-grid). Kavandatava projekti elluviimise ajagraafik oli äärmiselt piiratud – projekteerimise algusest ehituse valmimiseni alla aasta.
Emotsionaalsel tasandil on hoone arhitektoonika tõenäoselt tugevasti mõjutatud lastele loetud Pipi ja Bullerbi laste juttudest ning sellel vundamendil kunagi paiknenud elumaja arhitektoonikast. Terrassi kohal, vundamendi sisegabariidist väljakasvav kask ja välistrepi piirdena kasutatavad lahinglaev Slava reelingupostid jäävad meenutama ajaloo katkendlikkust.
Valminud hoone näol on tegemist madalaenergiamajaga, mis maksimaalselt püüab kasutada vähese kulukusega nö tänapäevaseid nippe hoone soojapidavuse tõstmiseks ja samas ülekuumenemise vältimiseks. Vajalik elektrienergia toodetakse PV paneelide ja tuulegeneraatori abil, vesi tuleb puurkaevust ja hallvesi immutatakse selleks ideaalselt sobivasse pinnasesse. Enamus aastast tuleb energia kütteks ja sooja vee tootmiseks otse päikesest. Talveperioodil toetab õhk-õhk soojuspump ja puuküte. Hoone poolt tarbitav reaalne elektrienergia hulk on igapäevases mõistes üliväike. Väike on ka hoone süsinikjalajälg.
Hoone siseplaneering on maksimaalselt avatud, eesmärgiks tekitada hoone sisene sooja õhuvoo ringlus, mis tagaks kogu hoones ühtlase temperatuuri vaid ühe tsentraalse küttekehaga.
Hoone välisviimistluses leiavad kasutust ideed, mis tahavad kontrollimist ja ideed, mida tellijad on ära põlanud, kuna „nii ei saa ju teha!“.

Autor:
Indrek Allmann
Asukoht:
Kesselaid
Pind:
130 m2
Aasta:
2012