Eestis tuleb vahel ette, et majad asuvad mere ääres. Tihti on neis majades ka saun. Sauna „süda” ehk leiliruum võib juhtumisi olla majast väljas, ning antud juhul on sellest võetud viimast: maksimaalne merevaade seest ja minimaalne visuaalne sekkumine väljast. Sellise lahenduseni viis tellija ja arhitektide ühine soov uurida ja kombata ühe ürgse elufunktsiooni piire – eelarvamusvaba vormi juures ometi mitte järele anda otstarbekohasuses.
Valminud objekti iseloomustavad mitmed näitajad, mis ei teeks häbi ka „päris“ majadele. Klaasist seinad võimaldavad päikeseenergial maksimaalselt soojuseks muutuda, samal ajal kui kivipõrand ja mitmekihiline klaaspakett aitavad soojust ka hoida. Seetõttu on sisetemperatuur aastaringselt päikeselise ilmaga ca 30 kraadi kõrgem kui väljas. Lelilkuumuseks piisab paarist lisahalust kerisahju. Õhu piisava liikumise tagab leiliruumi ukse ja küttekolde erilahendus.
Kandvate klaasist seintega leiliruum on mitmeti eksperimentaalne. Selle loomisprotsessi käigus maandati kõigepealt põhjused, miks hoone sellisel kujul ei toimivat, seejarel leiti koostöös mitmete tehniliste spetsialistidega lahendused, kuidas need ületada, ning lõpuks projekteeriti ja ehitati leiliruum valmis. Idee sellise lahenduse funktsionaalsest toimivusest, mis esialgu rajanes vaid arhitektide sisetundel, leidis reaalsuses kinnitust.
- Autor:
- Indrek Allmann, Tarmo Miller
- Asukoht:
- Lääne Eesti
- Pind:
- 144 m²
- Aasta:
- 2007 - 2010