Virumaa kaevandused valmistuvad oma tegevust lõpetama. Kavandajatele on antud siduv kohustus rekultiveerida ehk taastada looduslik keskkond. Praktikas on see tähendanud – buldooseriga siledaks ja mets seemnest peale kasvama. Õnneks tekkis kohalikus kogukonnas noortel meestel küsimus – mida veel saaks teha ja kas kõik see aastakümneid kestnud tööstus võiks kohalikele midagi enamat tagasi anda kui niru seenemets.
Nii astusid ühel kenal päeval Pluss arhitektide uksest sisse noored, kes ütlesid, et neil on võimalus kasutada majasuurust ekskavaatori koppa ja soov sellega teha kõigile rahvusvahelistele nõuetele vastavat sõudekanalit – 2,5km pikka sirget veekogu. Meile meeldivad üldiselt integreeritud lahendused, mistõttu praktiliselt kohe sai asutud arutama, mida veel võiks üks loodav megaprojekt endas kanda. Nii sündis idee Aidu veepargist, mis kosmosest vaadatuna näeks välja kui Eestimaa lüliti – on-off nupu sümbol, mis koosneb 2,5km pikkusest sirgest joonest ja sama läbimõõduga ringikujulisest järvest. Sisselülitamist tähistav kanal on tänaseks valmis. Ehk tuleb kunagi ka väljalülitamist tähistav ring. Ise-enesest mõistetavalt oleks ka sel ringikujulisel järvel oma praktiline funktsioon, aga sellest on veel vara rääkida.
Kanali kaldal oleva sõudekeskuse arhitektoonika on mõjutatud tugevalt asukohast ja finishitorni tehnilistest nõuetest. Ajal, mil avalike hoonete ehitusmaksumused on tõusnud pilvepiirini on hea tõdeda, et Aidu veekeskuse peahoone ruutmeetri hind õnnestus koostöös tellija ja ehitajaga tuua väga maalähedaseks. Kasutades ristkiht-naelpuidust (MHM) konstruktsioonimaterjali on saavutatud looduslikult vastupidav ja jätkusuutlik lahendus. Head arhitektuuri saab luua ka nutikalt majandades.
Tribüünihoone on istutatud olemasolevasse kärjääri, mis mangib kaasa mägise vormi ning liigendusega. Samas Kuupjas kohtunike torn töötab maamärgina, mis justkui hõljub pealtvaatajate kohal. Tulevikus lisanduvate mökkide ning teiste veeatraktsioonide abil luuakse kompositsioon sõudekultuuri esindavast tervikust, mis on populaarne külastussihtkoht ka piiri tagant tulijatele.
- Autor:
- Indrek Allmann, Gunnar Kurusk
- Fotod:
- Lisanna Remmelkoor
- Asukoht:
- Aidu, Ida-Virumaa